Památky
Nabídka vycházky do přírody:
"Perla"- co vás při vyslovení tohoto slova napadne? Perla zasazená do drahého kovu a vzniká vzácný šperk? Možná, Černá perla na moři? Samá voda. My Vás zveme na úplně jinou perlu - na perlu severních Čech- na Ještěd(1012m). Když na Ještědu lehl popelem původní horský hotel, měly zaplnit vrchol severočeské tisícovky nové stavby. A to se stalo v roce 1973. Byl postaven nový futuristický hyperboloid s hotelem a restaurací. K vysílači, který je dnes národní památkou a českou stavbou 20. století vás za 4 minuty vyveze unikátní dvou-kabinová lanovka. Dolů už můžete po svých. V letošní zimě si sjezdovky moc neužily, tak krásy krajiny jarem začínající si vychutnáte lepé při peší vycházce.
Značka "Mácháč"
"Byl první večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas..." Kdo by neznal tyto verše z básnické zbírky"Máj" od KArla Hynka Máchy? A právě tento tragický příběh o lásce se odehrává na Máchově jezeře pod Bezdězem. Mácha nám zde vylíčil přírodu tak barvitě, že láká návštěvníky už mnoho let. Zveme vás do této nádherné krajiny, kde najdete nejen odpočinek, ale také získáte poznatky o zdejším kraji, kde před 180 lety trávil čas a psal verše mladý básník Mácha. Doksy a Staré Splavy jsou plné hotelů a nabídnou vám příjemné ubytování a pohoštění. Ještě když se vydáte pešky na blízký hrad Bezděz, uděláte něco dobrého a prospěšného pro své zdraví. Právě měsíc květen k takovému rozhodnutí vybízí. Tak hurá na "Mácháč!" Květen je přece lásky čas.
Peklo pod hradem Houska
Nedaleko Máchova jezera je jedním z nejtajemnějších míst hrad Houska, který byl postaven na příkaz Přemysla Otakara II. Podle legendy se hrad nachází přímo nad branou do pekel a vchod střeží černý mnich bez obličeje. Ovšem najít ho se zatím nepodařilo, podobně jako stroj času, který je zde ukryt a jehož autorem má být sám spisovatel Karel Hynek Mácha. Další zajímavostí Housky je skála prostupující celím hradem. Její části se nacházejí například na nádvoří, ale i v loveckém sálu. V okolí Housky je k vidění nádherná příroda, která láká k projíždkám na kole či k pěším procházkám. Nedaleko můžete navštívit mnoho zajímavých hradů a zámků. Za všechny jmenujme třeba Bezděz, Ralsko, Kokořín a Zkamenělý zámek. Návštěvu zdejšího kraje můžete zakončit osvěžením v Máchově jezeře.
Baba nebo Panna, nebo obojí?
Zavítejte do okresu Semily a navštivte Babu nebo Pannu. Hned vám to vysvětlíme. Trosky téměř nedobytný šlechtický hrad, který je vzorem dvoupalácového typu. Hrad založil Čeněk z Vartemberka. Na vrcholek byly vybudovány veže nazývané Baba a Panna. Mezi nimi byl postaven dvoudílný palác. Po roku 1648 kdy byl hrad vypálen, zůstal pustý. Při prohlídce se vám otevře překrásný výhled do okolí. Tak jak se vám nabídka líbí? Přijeďte se podívat, Baba a Panna vás nezklame.
Pozvánka na zámek Sychrov
Máte rádi pohádky? a chcete vědět, jak se dříve žilo na zámku princeznám? My vás do takového zámku zveme. Jmenuje se Sychrov a je v Českém ráji. Zámek vás už zdaleka vítá něžnou krásou a růžovou fasádou. Kolem je rozlehlé nádvoří, kde stávaly kočáry pro princezny. Sychrov je národní kulturní památka. Barokní zámek s parkem byl postaven v letech 1690-1693. Původně zde stála gotická tvrz. Dnešní podoba zámku je z doby romantické přestavby po roce 1847. Zámecký park s romantickými stavbami vznikal od roku 1820. Pobýval zde na Sychrově Antonín Dvořák(1880). Jsou zde pravidelné koncerty nazývané "Dvořákův Sychrov". Vyberte si s naší nabídky a rozhodněte se- koncetr a nebo, život princezen.
Děti hálo! Máme pro vás lákavou pozvánku.
Víte, kde se filmovala pohádka "Nesmrtelná teta" No, přece v Českém ráji. A víte proč? Protože to je království fanazie, to je kraj pohádek, kde se tyčí mohutné věže k nebi a střeží je okolní lesy. Všude kolem je čistý vzduch a ticho. Zde se setkáte s nezapomenutelnými přírodními scéneriemi. Jako třeba s Prachovskými skalami: Prachovské skály jsou skalní uskupení pískovcovích útvarů různých tvarů, rozkládají se zhruba 5 až 7 km od města Jičín! Je to přírodní reservace, součást CHKO Český ráj a oblíbený cíl turistů. Vznikly v období druhohor jako usazaniny na okraji moře. Nezapomente se pokochat tím úžasným pohledem.
Můžete se také zastavit v Boskovických jeskyních. Jsou to jeskyně dolomitové, také ale pohádkové. Nacházejí se 1 km severně od obce Bozkov(okres Semily). Tvoří je nejrozsáhlejší jeskynní systém v severovýchodních Čechách. Od roku 1999 jsou přírodní národní památkou. Nacházejí se v Železobrodské vrchovině, jeskynní výzdoba je jedinečná, tvoří jí nádherné krápníky. Turistická trasa v jeskyni je dlouhá 400m. Prohlídka trvá 40minut. Teplota je tam stále 7,6 °C. Tak si milé děti nazapomeňte bundy, ať vám není zima. Pozor! Krápníky neodnášet!
Jak vznikla Jablonecká bižuterie?
V 18. století řezáním a broušením drahého kamení vznikl nový šperk- bižuterie. Měl nevídaný úspěch a rychle se šířil po celém světě. Jablonec na nisou se stal hlavním centrem. R. 1880 byla v Jablonci otevřena průmyslová škola pro sklářskou bižuterii. I dnes má Jablonecká bižuterie světový zvuk. S Jabloneckou bižuterií se můžete právě seznímit v našem muzeu. Můžete zde vidět nejdelší náhrdelník na světě, zapsaný v Guinessově knize rekordů a to už stojí za podívanou. (11000lidí- zaměstnána). A teď něco k samotnému městu- Jablonec nad Nisou obydluje asi 45305 obyvatel. Leží 9 km. jihovýchodně od města Liberec v údolí řeky Nisy a jejich přítoků- Městem protéká rozvodí Baltského moře. (povodí řeky Lužnická Nisa a Severního moře). Rozlohu Jablonce nad Nisou činí zhruba 31 km. Mimo přenádherné Jablonecké bižuterii město nabízí jak Maloskalska tak Jizerské hory. Kromě bižuterie a sklářství je v Jablonci zastoupeno také strojírenství, dřevospracující průmysl a výroba nábytku. První zmíňka o Jablonci pochází z roku 1356. Bylo vypáleno během husických válek a během vlády Jiřího z Poděbrad, trvale osídleno bylo toto místo však až od 16 st., především s rozvojem sklářství. Od 2. pol. 17. st. nástává bouřlivý rozvoj.
Brána do Jizerských hor- Janov nad Nisou
Janov nad Nisou započal svoji historii v roce 1630. Je ideálním místem pro milovníky pěších výletů a cyklistiky. Rozvojem prochází janovské sportoviště u sokolovny, řada restauračních i ubytovacích zařízení, neboť podporu turistického ruchu bere janovská obec jako jednu ze svých priorit. Ačkoli většina obyvatel dojíždí za prací do sousedního Jablonce či Liberce, vyvíjí na území obce činnost několik menších firem v čele se sklárnou Vitrum. Město pořádá pravidelné sportovní akce- Běžecký závod a turistický pochod v říjnu, Cyklistický maraton v polovině srpna. Přijďte a přesvědčte se Janov nad Nisou všem návštěvníkům nabízí svoji vlídnou tvář a pohostinnost.
Vodní hrad Lipý vás vítá! Nebo vodní hrad Lipá? Toť otázka. My odpověď známe- obojí je správně.
Vodní hrad Lipý se nachází v České Lípě- je to město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Leží 63km severně od Prahy na řece Ploučnici s historickým centrem na jejím pravém břehu. Má 37 tisíc obyvatel. Centrum města bylo zachováno a vyhlášeno městskou památkovou zónou. Vodní hrad Lipý (též Lipá) založili v 13. st. členové rodu Ronovců, pak se zvali Páni z Lipé. Po roce 1990 započala jeho pozvolná rekonstrukce a využití pro kulturní akce města. Letohrádek Červený dům je v sousedství hradu Lipý. Budova ve stylu italské renesance je z venku i dnes pěkně zdobená sgrafitovou výzdobou. Kašna (empírová s delfíny) na náměstí T. G. Masaryka je z roku 1837 a dodnes je funkčí. Rozhledna na Špičáku je bohužel nepřípustná věřejnosti. Ve městě je několik památných stromů a také několik přírodních památek (Manušické rybníky). Kulturní akce města najdete na našich webových stránkách.
Střepy prý přinášejí štěstí. Kdo by ale měl srdce rozbít tu křišťálovou nádheru ze které až oči přecházejí.
Co vás napadne při názvu obce Smržovka?
Nás nenapadlo nic a tak jsme společně pátrali po významu toho názvu. A zjistili, že to může být buď houba (smrž),nebo středověká zbraň(řemdich), nebo hvězda Jitřenka. Tak si vyberte. Ale určitě je tato obec známá železničním viaduktem. Je to obdivuhodná technická památka na trati mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem. Osmiobloukový most z roku 1894 je 123 m dlouhý, 4,9 široký a 23,5 m vysoký. Z kvalitní žuly jej postavili italští mostaři. Celé okolí vybízí k pěším procházkám i k výletům na kolech.